Vyhláška č. 11/1991
Ministerstva školstva, mládeže a športu
Slovenskej republiky
zo 6. decembra 1990 o súkromných školách
Ministerstvo školstva, mládeže a športu Slovenskej republiky po dohode s Ministerstvom zdravotníctva Slovenskej republiky podľa § 57a ods. 3 zákona č. 29/1984 Zb. o sústave základných a stredných škôl (školský zákon) v znení zákona č. 171/1990 Zb. v znení zákona č. 522/1990 Zb. ustanovuje:
§ 1
Základné ustanovenie
Vyhláška upravuje zriaďovanie, zrušovanie a finančné zabezpečenie súkromných škôl a organizáciu vyučovania v súkromných školách.
Zriaďovanie a zrušovanie škôl
§ 2
§ 2 (1) Súkromné základné školy, súkromné základné umelecké školy, súkromné gymnáziá, súkromné stredné odborné učilištia, súkromné učilištia, súkromné stredné odborné školy a súkromné špeciálne školy (ďalej len "škola") sa zriaďujú a zrušujú podľa siete ustanovenej Ministerstvom školstva, mládeže a športu Slovenskej republiky[1](ďalej len "ministerstvo školstva"), ak ide o súkromné zdravotnícke školy Ministerstvom zdravotníctva Slovenskej republiky[2](ďalej len "ministerstvo zdravotníctva").
§ 2 (2) Zriaďovatelom školy môže byť fyzická alebo právnická osoba Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky alebo cudzieho štátu. Na zriadenie školy fyzickou alebo právnickou osobou cudzieho štátu treba osobitný súhlas ministerstva školstva alebo ministerstva zdravotníctva.
§ 3
§ 3 (1) Školu možno zriadiť iba vtedy, ak je zaradená do siete. Návrh na zaradenie do siete predkladá zriaďovateľ ministerstvu školstva alebo ministerstvu zdravotníctva do konca októbra pre nasledujúci školský rok.
§ 3 (2) Návrh na zaradenie školy do siete obsahuje:
a) druh, typ, názov a adresu školy,
b) názov zriaďovateľa školy a jeho adresu,
c) školský rok, v ktorom sa začne vyučovanie,
d) meno a priezvisko osoby poverenej riadením školy a doklad o jej odbornej a pedagogickej spôsobilosti,
e) doklady o odbornej a pedagogickej spôsobilosti pedagogických pracovníkov, ktorí budú na škole pôsobiť,
f) študijné a učebné odbory, ak ide o strednú školu,
g) učebné plány a učebné osnovy jednotlivých vyučovacích predmetov všetkých ročníkov, pravidlá hodnotenia a klasifikácie, ak škola nebude používať pravidlá platné pre štátne školy,
h) doklad o zabezpečení priestorov, ich materiálno-technickom vybavení pre výchovnovzdelávaciu činnosť, potvrdenie príslušného hygienika a bezpečnostného technika,
ch) doklad o finančnom zabezpečení činnosti školy.
§ 3 (3) Ministerstvo školstva alebo ministerstvo zdravotníctva do 30 dní rozhodne o zaradení školy do siete pre nasledujúci školský rok.
§ 4
§ 4 (1) Školu možno zrušiť iba vtedy, ak je vyradená zo siete škôl. Zo siete môže byť vyradená
a) na základe rozhodnutia zriaďovateľa,
b) z podnetu orgánu štátnej správy v školstve pre nedostatky vo výchovnovzdelávacej práci, v personálnom alebo materiálnom vybavení školy.
§ 4 (2) Návrh na vyradenie školy zo siete obsahuje
a) dôvod vyradenia zo siete,
b) informáciu o zabezpečení výchovy a vzdelávania žiakov po zrušení školy.
§ 4 (3) Ministerstvo školstva alebo ministerstvo zdravotníctva rozhodne o vyradení školy zo siete do 30 dní od podania návrhu. Po vyradení školy zo siete ministerstvo školstva zabezpečí výchovu a vzdelávanie žiakov, ktorí plnia povinnú školskú dochádzku.
§ 5
Organizácia vyučovania
§ 5 (1) Na školách sa vyučuje podľa učebných plánov a učebných osnov vydaných zriaďovateľom školy so súhlasom ministerstva školstva, ak ide o zdravotnícke školy so súhlasom ministerstva zdravotníctva.
§ 5 (2) Sústavu študijných odborov a učebných odborov určuje zriaďovateľ školy so súhlasom ministerstva školstva, ak ide o zdravotnícke školy so súhlasom ministerstva zdravotníctva.
§ 5 (3) Rozsah a obsah štúdia na jednotlivých druhoch škôl musí zodpovedať rozsahu štúdia potrebného na získanie stupňa vzdelania, ktoré poskytujú štátne školy tohto istého druhu.
§ 5 (4) Školy môžu pri výchove a vzdelávaní používať okrem učebníc a učebných textov uvedených v zozname vydanom ministerstvom školstva a ministerstvom zdravotníctva aj iné učebnice alebo učebné texty.
§ 5 (5) Dĺžka plnenia povinnej školskej dochádzky žiakov súkromných škôl je rovnaká ako žiakov štátnych škôl.
§ 5 (6) Školský rok na školách začína 1. septembrom bežného roka a končí 31. augustom nasledujúceho roka. Člení sa na obdobie školského vyučovania a na obdobie školských prázdnin.[3]Dĺžku a obdobie školských prázdnin určuje ministerstvo školstva.[4]
§ 6
Prijímanie žiakov
§ 6 (1) Na dochádzku do základných škôl prihlasujú žiakov ich zákonní zástupcovia.
§ 6 (2) Na štúdium na stredné školy si uchádzači podávajú prihlášku; ak nie sú plnoletí, s vyjadrením zákonného zástupcu.
§ 6 (3) O prijatí žiakov na školu rozhoduje riaditeľ školy. Pri rozhodovaní postupuje podľa osobitných predpisov.[5]
§ 7
Formy, priebeh a ukončovanie štúdia
Formy, priebeh a ukončovanie štúdia na školách upravujú osobitné predpisy.[6]
§ 8
Kontrola výchovy a vzdelávania
Kontrolu úrovne a výsledkov výchovy a vzdelávania a materiálno-technických podmienok na školách vykonáva školská inšpekcia.[7]
§ 9
Pracovníci škôl
§ 9 (1) Na školách vyučujú pedagogickí pracovníci, ktorí majú odbornú a pedagogickú spôsobilosť na vyučovanie všeobecnovzdelávacích a odborných predmetov určenú osobitným predpisom.[8]
§ 9 (2) Škola plní úlohy organizácie vyplývajúce z pracovnoprávnych vzťahov pre všetkých pracovníkov školy.
§ 9 (3) Riaditeľom, učiteľom a ostatným pedagogickým pracovníkom poskytujú odbornú pomoc a organizujú ďalšie vzdelávanie zariadenia pre ďalšie vzdelávanie pedagogických pracovníkov.[9]
§ 10
Starostlivosť o bezpečnosť a ochranu zdravia žiakov
§ 10 (1) Školy zaisťujú bezpečnosť a ochranu zdravia žiakov pri činnostiach, ktoré priamo súvisia s výchovou a vzdelávaním a ochranu žiakov pred rizikom porúch zdravého vývoja. Sústavne utvárajú podmienky pre bezpečnosť a ochranu zdravia žiakov, zabezpečujú komplexnú hygienickú starostlivosť a zodpovedajú za ochranu zdravia pri všetkých činnostiach súvisiacich s výchovnovzdelávacím procesom.
§ 10 (2) Všetky zásadné rozhodnutia o režime žiakov a o podmienkach práce školy prerokuje riaditeľ školy s príslušným školským lekárom a hygienikom.
§ 11
Financovanie škôl
Školy sú financované
a) zo štátneho rozpočtu,
b) z vlastných zdrojov získaných vlastnou činnosťou školy (zápisné, školné). Výšku zápisného a školného určí zriaďovateľ školy v súčinnosti so zákonnými zástupcami žiakov tak, aby boli kryté prevádzkové a rozvojové výdavky školy, vrátane mzdových prostriedkov,
c) z ďalších prostriedkov, dary, príspevky a nadácie fyzických alebo právnických osôb Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky alebo cudzieho štátu.
§ 12
Účinnosť
Táto vyhláška nadobúda účinnosť 1. februárom 1991.
Minister:
Pišut v. r.
Poznámky pod čarou
[1] § 10 zákona č. 29/1984 Zb. o sústave základných a stredných škôl (školský zákon) v znení zákona č. 171/1990 Zb. a zákona č. 522/1990 Zb.
§ 6 ods. 3 písm. a) zákona SNR č. 542/1990 Zb. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve.
[2] § 57 ods. 2 zákona č. 20/1966 Zb. o starostlivosti o zdravie ľudu.
[3] § 38 ods. 1 školského zákona.
[4] § 2 vyhlášky MŠ SSR č. 37/1988 Zb. o organizácii školského roka na základných školách, stredných školách a školách pre mládež vyžadujúcu osobitnú starostlivosť.
[5] § 19 školského zákona.
[6] Vyhláška MŠ SSR č. 152/1984 Zb. o stredných školách v znení vyhlášky č. 80/1986 Zb. a vyhlášky č. 25/1990 Zb.
Vyhláška MŠ SSR č. 143/1984 Zb. o základných školách v znení vyhlášky č. 409/1990 Zb.
Vyhláška MŠ SSR č. 38/1987 Zb. o ukončovaní štúdia na stredných školách a o ukončovaní prípravy v osobitných odborných učilištiach v znení vyhlášky č. 41/1990 Zb.
[7] § 8 zákona SNR č. 542/1990 Zb.
[8] Vyhláška MŠ SSR č. 64/1985 Zb. o odbornej a pedagogickej spôsobilosti pedagogických pracovníkov.
[9] § 37, 37a a § 38 zákona SNR č. 78/1978 Zb. o školských zariadeniach v znení neskorších predpisov (úplné znenie č. 51/1984 Zb.).